Wpływ Niebieskiego Światła na Zdrowie i Rozwój Dziecka 

Data: 26. 01. 2024 r.

Opracowała: Katarzyna Kutera

Temat: Wpływ Niebieskiego Światła na Zdrowie i Rozwój Dziecka 

Żyjemy w świecie zdominowanym przez technologię. Nasze dzieci dorastają z niemal nieustannym dostępem do ekranów. Telewizory, laptopy, tablety, smartfony, konsole do gier, czytniki e-booków. Chociaż związane z tym są niewątpliwe korzyści edukacyjne, istnieje również ciemniejsza strona tego medalu. Zdrowie naszych dzieci jest narażone na szkodliwe działanie sztucznego, wysokoenergetycznego niebieskiego światła.  Badania dowodzą o tym, że dzieci mogą być szczególnie narażone na skutki przewlekłej ekspozycji na sztuczne niebieskie światło. Do około 14-15 roku życia, ich oczy nie są jeszcze w pełni rozwinięte,            a soczewka — elastyczna część oka za tęczówką, która pozwala nam się skupić — jest u nich bardziej przejrzysta. Dzieci mają również większe źrenice, co oznacza, że ich oczy są całkowicie niechronione i pochłaniają wyższe poziomy potężnych, wysokoenergetycznych fal niebieskiego światła.

 Ekspozycja na niebieskie światło, zwłaszcza wieczorem, dezorientuje mózg i zaburza nasz naturalny zegar biologiczny. W miarę jak naturalne światło słabnie wieczorem, mózg otrzymuje sygnał do produkcji melatoniny — hormonu snu, który przygotowuje nas do zaśnięcia i utrzymania snu przez noc. Niestety, ekspozycja na wysokie poziomy mocnego niebieskiego światła nocą ze sztucznych źródeł tłumi produkcję melatoniny i wysyła sygnał do mózgu, aby pozostał czujny. Ten mechanizm może prowadzić do przewlekłych problemów ze snem, takich jak bezsenność, co w konsekwencji może przyczynić się do wielu innych problemów zdrowotnych, w tym nadwagi i otyłości, zaburzeń koncentracji i nastroju oraz ogólnego spadku zdrowia i samopoczucia.. Niebieskie światło może również bezpośrednio wpływać na zdolności poznawcze, takie jak koncentracja, pamięć i kreatywność, może powodować zmęczenie oczu i ból głowy, co również wpływa na zdolność dziecka do nauki.

Wskaźniki depresji, lęków i samobójstw wśród dzieci i młodzieży wzrosły w ciągu ostatnich 10 lat, co pokrywa się ze wzrostem ekspozycji na światło nocą i szybko rosnącym użyciem ekranów emitujących niebieskie światło. Wiele badań wykazało, że  może się to przyczyniać  do rozwoju zaburzeń nastroju i zaburzeń psychicznych, takich jak depresja i lęki. Nadmierne korzystanie z ekranów wiąże się również z niezdrowymi nawykami żywieniowymi, takimi jak jedzenie przekąsek podczas oglądania telewizji, co może prowadzić do nadmiernej konsumpcji zbędnych kalorii i w konsekwencji do otyłości.

Istnieje wiele strategii, które mogą pomóc w zmniejszeniu ekspozycji dzieci na niebieskie światło. Jedną z nich jest ograniczenie czasu spędzanego przed ekranem, zwłaszcza wieczorem. Warto również zachęcić dzieci do spędzania czasu na zewnątrz, gdzie mają dostęp do naturalnego światła słonecznego, które pomaga regulować ich zegar biologiczny. Inną ważną strategią jest korzystanie z okularów filtrujących i okularów blokujących niebieskie światło. Te specjalne okulary mają powłokę, która filtruje sztuczne niebieskie światło, chroniąc oczy i pomocniczo wspomagając naturalny rytm dobowy. Dodatkowo, większość nowoczesnych urządzeń ma opcje, które pozwalają zmniejszyć ilość emitowanego niebieskiego światła. Funkcje takie jak “tryb nocny” lub “światło komfortowe” mogą być pomocne w zmniejszeniu ekspozycji na niebieskie światło, szczególnie wieczorem, kiedy produkcja melatoniny jest najważniejsza.

Chrońmy nasze dzieci i siebie , bądźmy świadomi, zachowajmy czujność!

 

Bibliografia

  1. Czas spędzany przez dzieci przed ekranem. Dorastanie w Australii: Długofalowe badanie australijskich dzieci, Raport 2015.
    2. Czas przed ekranem: Co dzieje się w naszych domach? (2017). 
    3. Turner & Mainster. (2008). Fotorecepcja cyrkadian: starzenie się i ważna rola oka w zdrowiu systemowym. 
    4. Higuchi i in. (2014). Wpływ światła nocnego na hamowanie melatoniny u dzieci. 

.