Data: 15. 10. 2024 r.

Opracowała: Katarzyna Ruta

Temat: „Jak pomóc dziecku uczyć się języka angielskiego, nawet jeśli samemu się go nie zna”

Drodzy Rodzice!

Nazywam się Katarzyna Ruta. Jestem nauczycielką języka angielskiego. Chciałabym podzielić się z Państwem swoją wiedzą i doświadczeniem w pracy z dziećmi. Z moich obserwacji wynika, że dzieci w wieku przedszkolnym chłoną wiedzę jak „gąbka”, a języka angielskiego uczą się w sposób naturalny. W swojej pracy wykorzystuję różne formy i metody pracy takie jak gry i zabawy językowe, śpiewanie piosenek, powtarzanie prostych słówek i zwrotów, oglądanie bajek, odgrywanie prostych scenek, a w grupach starszych globalne czytanie czy karty pracy. Chętnie udzielę Państwu cennych wskazówek jak pomóc dziecku w nauce języka angielskiego, nawet jeśli samemu się go nie zna.

1. Włączaj dziecku angielskie nagrania bajek, piosenek czy wierszyków.

Nie zmuszajmy dzieci do nauki , róbmy to w sposób naturalny. Podczas zabawy lub jazdy samochodem możemy puszczać dzieciom nagrania, bajki, piosenki czy wierszyki w języku angielskim. Dziecko oswaja się w ten sposób z fonetyką języka angielskiego, przyswaja nowe wyrazy i zwroty ,pomimo iż robi to nieświadomie. Nie mówmy dziecku : Chodź pouczymy się wspólnie, ponieważ nauka często kojarzy się dzieciom niekoniecznie z czymś przyjemnym, a raczej z przymusem. Zróbmy to spontanicznie ,zachęcając dziecko do wspólnej zabawy. Zamiast „pouczmy się ” wystarczy powiedzieć „pobawmy się”, „posłuchajmy” ,”obejrzymy” czy „zaśpiewajmy”. W Internecie jest wiele ciekawych stron dla dzieci do nauki języka angielskiego.

Strona internetowa LearnEnglish Kids z darmowymi zasobami dla dzieci i szkół podstawowych. Znajdziesz tu gry i zabawy oraz różnorodne materiały, np. piosenki, kolorowanki czy filmiki wprowadzające gramatykę i nowe słownictwo.

Kanał YouTube Learning Time with Timmy to nauka i zabawa w jednym – zabawne filmy, które wprowadzą najmłodsze dzieci w świat języka angielskiego.

2.Odtwarzaj dziecku filmy, bajki w wersji anglojęzycznej.

Na zajęciach języka angielskiego korzystamy z serii Trefliki w Przedszkolu . Na stronie YouTube dostępne są odcinki w wersji anglojęzycznej, które mogą Państwo oglądać wspólnie z dziećmi. Ważne ,aby dziecko podążało za fabułą, mimo iż nie zna poszczególnych słów czy zwrotów. Chodzi o osłuchiwanie się z językiem i uczenie się poprawnej wymowy. Poniżej przesyłam link i życzę miłego oglądania.

3. Zachęcaj i chwal.

Początki nauki języka angielskiego są dla wielu przedszkolaków czymś nowym, nieznanym, fascynującym. Zdarza się jednak , że nauka czegoś nowego powoduje strach, który wiąże się często z brakiem dojrzałości emocjonalnej . Dlatego tak ważne są pochwały. Nie krytykujemy dzieci ,chwalmy je, zachęcajmy. Nie wywieramy też presji na osiąganie sukcesów. Każde dziecko jest inne i przyswaja wiedzę w różnym tempie. Najważniejsze żeby wzbudzać w dziecku poczucie własnej wartości, dlatego chwalmy nawet za jedno zapamiętane słówko.

4. Interesuj się nauką swojego dziecka i bądź w kontakcie z nauczycielem.

Bardzo ważna jest współpraca, dlatego warto być w stałym kontakcie z nauczycielem języka angielskiego. Interesujmy się postępami dzieci, szukajmy wspólnie rozwiązań , które pomogą dzieciom w nauce. Bądźmy dla siebie partnerami, bo tylko wspólnymi siłami jesteśmy w stanie osiągnąć zamierzone cele.